Саб03282020

Последна промена11:16:01 PM

SCREEN

Cpanel

          

 
  • sileks
Back Вие сте на: Home Наука

Знаци кои ќе ви покажат дека читате лажна вест на Фејсбук

Лажните вести стануваат вистински проблем. Можеби мислите дека ќе забележите и ќе знаете ако една вест е лажна, меѓутоа може да им се случи на сите да бидат измамени.

Повеќе...

Грешки на социјалните мрежи кои се штетни за вашите односи

Социјалните мрежи целосно го променија начинот на кој комуницираме.

Повеќе...

Што ќе се случи ако го снема сонцето?

Сонцето не само што е центарот на нашиот Сончев систем, туку е и единствената причина што постоиме. Но, што ќе ни се случи доколку него одеднаш го снема?

Повеќе...

Научници ќе ја тестираат брзината на светлината

Науката би можела во целост да ги отфрли основните сфаќања за вселената. Се подготвува тестирање на теоријата за брзината на светлината што долго време се сметаше за радикална. Ако се покаже дека теоријата е точна, би можела да ги промени основните концепти за вселената кои досега се сметаа точни, пишува Индипендент.

Повеќе...

Ново ефикасно оружје против бактерии

Неколку скорешни студии покажале како бактериите можат лесно да се адаптираат и да развијат имунитет на антибиотици, а една од нив предвидува дека доколку не се направат нови антибиотици, бактериските инфекции ќе убијат 10 милиони луѓе до 2050-та година.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK