Саб02222020

Последна промена05:04:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home

Артикли

Здрави фурнаринки со семки и песто

Сподели

За убав ден исполнет со енергија Ви пренесуваме рецепт за здрави фурнаринки со семки и песто. Вкусни. брзо се поготвуваат и најважно од се  здрави. 

 

Потребно:

2 чаши  ржано  брашно (чаша од 200 мл)
1/2 чаша сусам
1/2 чаша семки од тиква
2/3 чаша семки од сончоглед

2 лажици чиа семе 

50 мл маслиново масло
250 мл топла  вода
сол по вкус

1 лажица голема песто 

Подготовка:

Измешајте ги сувите состојки.
Турете го маслото и врелата вода.Додадете го пестото.  Измешајте.
Спремете 2 листа хартија за печење со големина на плехот во кој ќе печете.
На едната хартија ставете ја смесата,одозгора ставете го другиот лист хартија.  Со рака  поминете за да се распостели преку цела хартија. Извадете ја горната хартија и исечете го тестото за фурнарини. Наросете сусам и лук во прав.
Печете на 150 степени 40-45 минути, се додека убаво не заруменат.

Добар апетит! 

 

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK