Сре01262022

Последна промена08:18:17 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Интересно Украден вториот по големина златник во светот

Интересно

Украден вториот по големина златник во светот

Сподели

Крадци од трезорот на берлинскиот музеј „Бода“ украле златник тежок 100 килограми, што вреди 3,8 милиони евра, соопшти берлинската полиција.

– Ноќта во понеделникот од складиштетот на „Бода“ музејот на берлинскиот Музејски украден е канадски златник со ликот на британската кралица Елизабета Втора. Се уште се трага по крадците, стои во соопштението.

Златникот наречен „Голем лист јавор“ е втор по големина златник во светот.

Специјалната единица на берлинската полиција задолжена за решавање на кражби на уметнички дела ја води истрагата за случајот.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK