Вто07052022

Последна промена04:46:06 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Интересно Швајцарија го казнува предупредувањето за сообраќајна контрола

Интересно

Швајцарија го казнува предупредувањето за сообраќајна контрола

Сподели

Возач од Швајцарија мора да плати парична казна затоа што преку социјалната мрежа Фејсбук ги предупредил останатите возачи дека на одредена улица има сообраќајна контрола.

Возачот го објавил предупредувањето на Фејсбук група која има 30 илјади членови. Возачот се бранел пред судот, но сепак судот во Санкт Гален ја потврдил изречената казна од 200 франци поради „јавно предупредување на контрола во сообраќајот“. Во образложението на судот се вели дека предупредувањето на сообраќајна контрола е забрането од 2013 година.


Извор:okno.mk  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK