Саб06252022

Последна промена03:35:57 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Интересно Ноќва на небото ќе биде видлив метеорски дожд

Интересно

Ноќва на небото ќе биде видлив метеорски дожд

Сподели

Станува збор за појава на годишниот феномен Геминида, за кој се очекува годинава да биде посебно спектакуларен.

Метеорскиот дожд Геминида ноќва ќе биде видлив во речиси сите делови на светот и ќе може да се набљудува до утринските часови, објави порталот Спејс.Станува збор за појава на годишниот феномен Геминида, за кој се очекува годинава да биде посебно спектакуларен.За разлика од поголемиот број метеорски дождови кои ги предизвикуваат комети, Геминида настанува благодарение на астероидот 3.200 Фаетон, чии делови во овој период од годината согоруваат во земјината атмосфера.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK