Саб06252022

Последна промена03:35:57 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Интересно Вечерва „розова Месечина“ на небото

Интересно

Вечерва „розова Месечина“ на небото

Сподели


Априлската полна Месечина- „розова Месечина”, ќе се случи вечерва.

Имено, Месечината денеска ќе изгледа поголема од вообичаено, бидејќи е три дена оддалечена од перигејот – точката во месечевата орбита кога таа е најблиску до Земјата.„Розовата Месечина” го добила називот не по својата боја, туку по розовиот див цвет флокс кој цвета во рана пролет, а името ѝ го дале домородните Американци.Месечевиот диск, сепак, може да добие црвеникави и портокалови нијанси.Следната полна Месечина ќе биде „цветниот Месец” на 18 мај.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK