Саб06252022

Последна промена03:35:57 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Интересно Вечерва ќе гледаме метеорски дожд

Интересно

Вечерва ќе гледаме метеорски дожд

Сподели

Метероскиот дожд на „персеидите“ оваа година ќе може да се забележи во ноќите помеѓу 11 и 13 август, пишува британски Express.

 

За време на најфреквентните моменти на дождот, НАСА очекува до 60 метеори на час кои ќе прелетаат низ ноќното небо.

За жал за оние кои ќе сакаат да го набљудуваат метеорскиот дожд, присуството на речиси полна месечина во овие ноќи може да го попpечи нивното искуство.

„Персеидите“ се исто така познати по тоа што произведуваат многу интензивни огнени топки, со што метеорскиот дожд е настан што вреди да се проследи.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK