Саб06252022

Последна промена03:35:57 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Интересно

Интересно

Кина ќе лансира вештачка месечина, која ќе го осветлува цел град

Кина ќе лансира вештачка месечина во Вселената која ќе го осветлува еден од најголемите градови во земјата, 14-милионскиот Ченгду во провинцијата Сечуан.

Повеќе...

Визер - најбезбедна авио компанија

Визер, водечката компанија за нискобуџетни услуги во Централна и Источна Европа, доби највисока оценка за безбедност од 7 ѕвезди од единствената компанија за рангирање на безбедност и услуги во воздухопловството Ерлајн рејтингс (AirlineRatings.com).

Повеќе...

ВИДЕО: Холанѓанец без нога пливаше на охридскиот маратон

56 годишниот Корнелијас Јоханес од Холандија без една нога викендов пливаше на охридскиот маратон. За прв пат во историјата на маратонот учествуваше инвалид, вљубеник во пливањето, но и во Охридското езеро.

Повеќе...

Првиот видео запис на „Каде ми си ти“

Mладиот  бенд „Броз“  во соработка со Ансамблот „Билјана“ ја снимија  првата  песна со видео запис,под режисерската палка на Кристијан Љушев.

Повеќе...

Ново откритие во Јордан- леб се печел пред 14 400 години

Историчарите и археолозите традиционално го поврзуваа лебот со почетоците на земјоделството, кога луѓето почнале да одгледуваат жито и да прават брашно. 

Повеќе...

Многу награди и изненадувања на хуманитарата акција „За посреќно детство“

Стоматолошки Центар Д-р Баткоски и Црвен крст Охрид сабота на 29.09.2018 година од 11 часот претпладне на градскиот плоштад во Охрид, традиционално како и секоја година, не ги изоставуваат најмладите да бидат дел од манифестацијата „За посреќно детство“ и со тоа да создаваат спомени за еден убаво поминат ден со многу забава и игри.

Повеќе...

Во кои земји е признаена и каде наскоро ќе важи македонската возачка дозвола?

Лето е, патуваме па затоа добро е да се знаат земјите каде е признаена македонската возачка дозвола.

Повеќе...

GPS чипови за луѓе со деменција

Компанијата Three Square Market (32M) која користи микрочипови имплантирани во нивните вработени сега размислува да понуди GPS импланти кои би биле вметнати кај луѓето со деменција.

Повеќе...

Да викнете полиција или да потпишете Европски извештај?

Честа е дилемата дали и кога треба да се потпише Европски записник при случена сообраќајка.

Повеќе...

Во Австралија кутија цигари чини 17 евра

Пушачите во Австралија наскоро ќе мора да плаќаат уште поголеми цени за тутунските производи.

Повеќе...

Со македонски пасош може да се патува во 125 земји без виза

Македонскиот пасош годинава е рангиран на 41 место според својат важност и јачина.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK