Пон05212018

Последна промена10:01:09 AM

Back Вие сте на: Home Култура и Уметност

Култура и уметност

Најновиот филм на Манчевски премиерно во Охрид

Најновиот филм на Милчо Манчески „Бикини мун“ следната недела премиерно ќе биде прикажан на репертоарот во НУ Центар за култура „Григор Прличев“ во Охрид.

Повеќе...

Струшки вечери го награди финскиот поет Паули Талио

Управиот одбор на НУМ „Струшки вечери на поезијата“ – Струга, одлучи наградата „Мостови на Струга“ за најдобра дебитанска книга која ја доделуваат Струшките вечери на поезијата и УНЕСКО, во конкуренција на 23 книги од 13 земји, да му биде доделена на финскиот поет Паули Тапио за книгата Врапчињата и времето (Varpuset ja aika).

Повеќе...

Концерт на ансамбал „Танец“ во Охрид

Целовечерен концерт на Ансамблот за народни игри и песни на Македонија "ТАНЕЦ" во НУ Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид.

Повеќе...

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБАТА „ВРЕЛИОТ СНЕГ НА СТАЛИНГРАД“

Во рамки на одбележувањето на 9-ти мај, Денот на Победата над фашизмот и  73 години од победата во Големата Татковинска војна, синоќа во куќата на Уранија беше отворена изложбата  на фотографии „Врелиот снег на Сталинград“ посветена на Сталинградската битка.

Повеќе...

„Филмоција“ фестивал во Охрид

Во Охрид денеска отпочнува студентскиот филмски фестивал „Филмоција“.

Повеќе...

Поетско читање: „Имам нешто да ти кажам“

„Имам нешто да ти кажам“ е поетско читање кое за првпат ќе се случува во Охрид. 

Повеќе...

158 години од доделувањето на “Ловоров венец” на Григор Прличев

Во спомен на 25 март 1860 година, денот кога Григор Прличев во Атина беше закитан со “Ловоров венец” за поемата “Сердарот”, на 26 март во 12:00 часот во просториите на НУ Библиотека “Григор Прличев” – Охрид ќе биде претставен дел од творештвото на нашиот голем поет.

Повеќе...

Театар комедија со „Жена ми се вика Борис“ во Охрид

Театар Комедија - Скопје гостува во Охрид со претставата "Жена ми се вика Борис", во режија на Синиша Евтимов, по текст на Рафи Шарт, сабота 21.04.2018 година, почеток 20.00 часот.

Повеќе...

Охрид ќе го одбележи Светскиот ден на театарот

Народен Театар Охрид го чествува 27 март - СВЕТСКИОТ ДЕН НА ТЕАТАРОТ.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK