Нед03072021

Последна промена11:14:52 AM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Втор ден Божик - Собор на Пресвета Богородица

Втор ден Божик - Собор на Пресвета Богородица

Сподели

Втор ден Божик 08 јануари,  црквата го слави  Собор на Пресвета Богородица. Црквата утврдила веднаш после Христовото раѓање  да се слават и учесниците во настанот што се празнува.

Затоа денес, после празникот Рождество Христово, се слави Пресветата Богородица. Најмудра пракса. Зашто најчистата утроба на Марија беше единствена способна да го прими оној кој го надвишува се она што е создадено. Во таа смисла Црквата ја нарекува Девица Марија врата на спасението.

Со овој празник ѝ се оддава признание на мајката Божја, Пресвета Богородица која е најзаслужна за раѓањето на Спасителот. Во таа смисла се и црковните песни коишто се исполнуват при црковните свечености. Но во народното сфаќање овој ден се смета за втор ден на празникот Божик и празнувањето е во тој дух.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK