Саб02222020

Последна промена11:37:16 AM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија Охридска банка оди во рацете на Шпаркасе

Охридска банка оди во рацете на Шпаркасе

Сподели

Австриската Шпаркасе банка ги купи акциите на Охридска банка.

Со соопштение испратено до Македонска Берза, Охридска банка извести дека до Управниот одбор на банката официјално е доставена понудата за купување на акциите од страна на Штајермеркише Банк и Шпаркасен АД. Народната Банка веќе даде согласност австриската Шпаркасе да ги купи акциите на Охридска Банка, која што е дел од француската групација Сосиете Женерал. Со согласноста се создаваат услови за реализација на финалната фаза – купопродажните транскации. Французите минатата година објавија дека ќе се повлечат од регионот на Источна Европа, а освен од Македонија, се повлекуваат и од Албанија, Бугарија, Србија, Црна Гора и Молдавија. Причината била што во овие земји Француската групација не е меѓу најдобрите три банки според пазарниот удел.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK