Пон10142019

Последна промена08:58:44 AM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија За последен пат зимско сметање на времето

За последен пат зимско сметање на времето

Сподели

За само две недели следува промената од летно кон зимско сметање на времето, најверојатно ова е претпоследниот пат, со оглед дека ЕУ планира да го укине поместувањето од Октомври 2021 година.

 

Утрото меѓу сабота и недела на 26 и 27 октомври стрелките на часовникот ќе треба да ги поместите за 1 час назад.

Во недела на 27 октомври, во 3 часот наутро, часовникот се враќа еден час назад и ќе биде 2 часот, што значи денот ќе трае 1 час подолго.

Но со оглед на најавата на Европската Комисија одлучи укинување на зимското сметање на времето, овогодинешната промена можеби ќе биде една од последните со оглед на тоа што одлуката е од октомври 2021. година е времето секогаш да остане во летниот режим.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK