Чет10222020

Последна промена09:46:58 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија МОН: Топли училници за учениците оваа грејна сезона

МОН: Топли училници за учениците оваа грејна сезона

Сподели

На стартот на грејната сезона министерот за образование Спиро Ристовски не очекува проблеми со греењето во училиштата ширум земјава.

 

- Во овој момент немаме најави дека ќе има проблеми но не е се така едноставно да се предвиди. Не очекувам некои позначајни проблеми но доколку се појават ве уверувам дека ние како министерство ќе ги преземеме сите мерки бидејки најмалку сакаме децата да немаат услови за одвивање на настава, изјави Ристовски. 

На новинарско прашање  дали  образовната програма ги оптеретува  првооделенците, министерот одговори:

- Образовната програма е соодветна, таа е изготвена врз основа на стандарди според старански ексерти од Англија. Генерално програмата по бројот на часови и предмети ги задоволува потребите на децата.  Но можеби треба да се работи околу динамиката и начинот  на предавање  на материјата, смета Ристоски. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK