Чет10222020

Последна промена09:46:58 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

Зголемени трошоците на животот

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот, мерен преку цените на стоките и на услугите за лична потрошувачка, во октомври годинава , во однос на септември 2013, изнесува 99.9, а во однос на октомври лани бележи зголемување и  изнесува 101.3.

Повеќе...

99, 2 % од учениците и студентите во земјава користат интеренет

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2013 година, 65.1% од домаќинствата имале пристап на интернет од дома, што е за 6.8 процентни поени повеќе во споредба со истиот период од 2012 година.

Повеќе...

Објавен огласот за вработување на лица со инвалидност

Објјавен е огласот за вработување 300 лица со инвалидност, кој повторно ќе се спроведува преку „Македонски шуми“.

Повеќе...

Од следниот месец хемиска кастрација на педофилите

Од 1 декември годинава сите педофили што одлежале затворска казна ќе бидат хемиски кастрирани. Ова се предвидува со примената на новиот Kривичен законик, најави министерот за правда Блерим Беџети.

Повеќе...

Во Македонија 20 луѓе дневно заболуваат од рак

Секоја година во Македонија од рак боледуваат во просек по 7.330 лица, или секој ден имаме по 20 нови лица заболени од рак.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK