Пет09202019

Последна промена08:45:41 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Македонија

28 ми август неработен ден

Следниот неработен ден е во среда.

Повеќе...

Од денес почнуваат Богородичните пости

За православните христијански верници денеска почнува двонеделниот Богородичен пост, кој е посветен на Успението на Пресвета Богородица. Овој пост е востановен во молитвено сеќавање на Пресвета Богородица, а со цел во периодот на неговото времетраење уште поинтензивно да се изискува молитвеното застапништво од Пресветата Богомајка.

Повеќе...

Муслиманите го слават Курбан Бајрам

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам.

Повеќе...

Од септември бесплатна вакцинација за ризичните групи

Бесплатно против грип ќе може да се вакцинираат ризичните групи на граѓани, без ограничување во однос на примањата. Согласно со препораките на Светската здравствена организација (СЗО) и Програмата за имунизација за 2019 година во категоријата ризични групи се опфатени: бремени жени во кој било период од бременоста, деца на возраст од шест месеци до 5 години, лица над 65-годишна возраст, лица со хронични заболувања, како и лица сместени во геронтолошки центри и вработени во овие центри и здравствени работници.

Повеќе...

Пренос на моштите на Свети Климент

Денес по календарот на МПЦ се одбележува Пренос на моштите на свети Климент Охридски...

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK