Сре08212019

Последна промена06:36:46 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Со маестрална изведба на „Одисеј“ се спушти завесата на 59-тото „Охридско лето“

 

Годинешното издание на „Охридско лето“  заврши синоќа со маестрална изведба на театарската претстава „Одисеј“ на Античкиот театар во Охрид, така како што наликува на еден фестивал кој е нависок ранг во семејствотоо европски фестивали и кој секоја година ги носи најдобрите проекти од областа на класичната музика и театарската уметност.

Повеќе...

Во завршна фаза изградбата на спортска сала во ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“

Градежните активности околу спортската сала што се наоѓа во склоп на ОЕМУЦ „Св. Наум Охридски“ се во завршна фаза.

Повеќе...

После болјерот и кадата, пронајдено и казанчето од купатилото

После болјерот и кадата нуркачите од „Акватек“ го комплетираат цел тоалет.

Повеќе...

Повредени две лица во сообраќајка во Охрид

Во сообраќајка vо Охрид повредени две лица.

Повеќе...

Давид и Божидар на светско првенство во Пловдив

Божидар Димитиревиќ и Давид Велковски го исполнија и последниот критетиум за учество на Светското Таеквондо ИТФ првенство кое ќе се одржи во Пловдив –Бугарија од 24-30 август 2019.

Повеќе...

Екологистите го поздравија Акцискиот план на општина Охрид

Екологистите  го поздравија Акцискиот план на општина Охрид. Веруваат дека  нема да остане мртво слово на хартија, туку надлежните ќе смогнат сили да го спроведат на дело.

Повеќе...

ВМРО ДПМНЕ бара проверка на работната евиденција во Центарот за култура во Охрид

Културата и културните содржини во Охрид ниту со Константин Георгиески, ниту со Зоран Заев одат напред, обвинија денеска од ВМРО ДПМНЕ. 

Повеќе...

Документарен филм: Славко Упевче ликовниот хроничар на Охрид

Привилегија е да си роден во Охрид. јас ја имав таа привилегија, вели Славко Упевче во изјава за документарниот филм на МРТВ. 

Повеќе...

Поповиќ: „Охридско лето“ и годинава понуди квалитет што го препознаваат и надвор од нашите граници

Охридско лето запиша уште едно успешно фестивалско издание во богатата фестивалска историја, изјави денеска на завршната прес-конференција од годинешното 59-то издание на фестивалот „Охридско лето“ , директорката на оваа национална установа, Наташа Поповиќ.

Повеќе...

Охридскиот херој Марко со нов подвиг

Малиот херој Марко Пејчиноски од Охрид, на неговиот официјален профил на Facebook го најави неговиот нов подвиг, кој ќе се обиде да го спроведе во дело на 28-ми август.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK