Чет02222018

Последна промена05:26:51 PM

Back Вие сте на: Home Вести Охрид

Општината ќе му подари мерцедес на МЈП „Проаква“

Општината ќе му подари возило марка Мерцедес“ на МЈП Проаква.ва е една од предлог одлуките за следната седница на општина Охрид. 

Повеќе...

Градоначалникот ги слушна проблемите на елшанци и пештанци

Градоначалникот на Охрид, Д-р Јован Стојаноски заедно со дел од своите соработници синоќа имаше средба со  жителите на село Пештани.

На  состанокот се разговараше за  решавање на урбанистички и инфраструктурни проблеми.  Пештанци  покажаа  посебен интерес за решавање на деветгодишниот проблем којшто се однесува на донесување детален урбанистички план, а беше побарано и проширување или дислокација на гробиштата. Се разгледуваа и можностите за доуредување на езерскиот кеј, асфалтирање и поплочување на дел од уличките.

Претходно секретарот на општина Охрид, Игор Бежоски со претставници од надлежните општински служби и дел од директорите на јавните претпријатија имаше средба со мештаните на урбаните заедници Елшани и Елешец.   На средбата беше побарано реконструкција на кровот на подрачното училиште на ОУ „Св. Наум Охридски“ при што беше укажано дека поради несредени имотно првани проблеми нема можност за брза интервенција. Меѓу другото се разговараше и за изградба и реконструкција на потпорни ѕидови во ова село.

Во рамки на предвидените средби, вечерва претставници  од општина Охрид ќе ги посетат месните заедници Трпејца и Љубаништа.

Василески останува во притвор

Апелациониот суд донел одлука да ја одбие жалбата на пратеникот Сашо Василевски по што тој останува во притвор.

Повеќе...

Маркет од Охрид вработува

Маркет од Охрид вработува. 

Повеќе...

ВИДЕО: Жестока дебата за Алипашината џамија

Жестока дебата за реставрацијата на Али-пашината џамија, на повидок референдум? Охриѓани бараат да се преиспита проектот, обвинуваат за незаконие и силување на градот, институциите уверуваат дека сè е во согласност со легислативата.

Повеќе...

Косоварка се обидела да патува со туѓ пасош

Вчера  во 19.00 часот на Граничниот премин-Аеродром „Св.Апостол Павле“-Охрид, при пасошка контрола, полициските службеници се посомневале дека лицето B.Р. (55) од Арачиново, скопско, користи туѓа патна исправа.

Повеќе...

Утврдени летни и зимски цени за урбаната опрема по зони

На денешната, повторна средба на градоначалникот Јован Стојаноски и дел од неговите соработници со претставници на угостителскиот еснаф беа усогласени ставовите околу наплаќањето на комуналната такса и надоместокот за поставување на урбана опрема, кои како предлог- одлуки ќе бидат ставени на дневен ред на наредната седница на Советот на општина Охрид.

Повеќе...

ДОДЕСКИ: Хаосот во планинарството причина за серијата несреќи

Секретарот на  Македонската асоцијација на интернационални водичи во планина јавно прозборе за хаосот во планинарството.

Повеќе...

Претепана стружанка заврши во болница

На 20.02.2018 година, И.Т.(30) од Струга пријавила насилство од С.З.(36) од село Копачиндол, тетовското, со кого била во љубовна врска.

Повеќе...

Најдобрите стрелци од Охрид не учествуваат на Меѓународниот натпревар

Мартина Петровска, Анастасија Мојсоска, Јана Маркоска и Јована Милеска, најдобрите охридски јуниорки, стрелци од СК „Охрид“, не се дел од македонската репрезентација.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK