Пет05242019

Последна промена07:37:40 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид УЈП со засилени контроли во Охрид, фрчат казни

УЈП со засилени контроли во Охрид, фрчат казни

Сподели

Деновиве републички инспекции на Управата за јавни приходи го нападнаа Охрид.

Инспектори од цела Македонија ги чешлаат угостителските објекти на брегот на Охридското езеро. 

Нема точна бројка колку угостители се казнети во градот, но според чаршиските муабети ги има голем број  угостители кај кои биле забележани законски недостатоци. 

 -„Цела зима немаме работа, ние знаеме како преживуваме, како плаќаме кирии, даноци, закупнини кон општината, вработени и други давачки. Токму кога почнува работата , секогаш деновивте околу 1 Мај, имаме работа за да закрепниме после долгата зима, е  тогаш доаѓаат инспекциите. Наместо да ги служиме гостите ние со инспекциите се расправаме. Бараат книги, документи, бројат пари, едноставно бараат „рачки“ за да не казнат. Вака е години наназад. Ништо не е сменето“, велат угостители во изјава за Охриднет. 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK