Саб07112020

Последна промена06:08:22 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Иницијатива: Да се врати сјајот на старото прстаниште во Охрид

Иницијатива: Да се врати сјајот на старото прстаниште во Охрид

Сподели

Иницијатива да се врати се врати сјајот на Старото пристаниште во Охрид . Да се врати градската плажа пред хотелот „Палас“ и можноста за развој на водените спортови.

 

-„Старото Пристаниште да се врати во својата првобитна намена. За идните генерации и за генерациите на кои им фали ова место. Охрид е град на водените спортови. Да го вратиме вистинскиот дух на градот“, пишува Никола Паскали  дипломиран археолог  за подводна археологија. 

Ова место до 1960 година  било главно собиралиште на охриѓани. 

Имало дрвен мост со штици, кој  на крајот беше како платформа бил поширок. На јужната страна  имаше стартни коцки, од каде се стартувале пливачките дисциплини. 


Плажата се срушила во силно невреме во 1968 година. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK