Вто09292020

Последна промена02:19:11 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Се казнува но сепак заштитни маски не се носат

Се казнува но сепак заштитни маски не се носат

Сподели

Дали несовесноста е појака од казните?

Иако периодов наназад, полицијата има поднесено илјадници казни за неносење заштитни маски, сепак, голем број граѓани ја игнорираат таа законска обврска.

М-р Стефан Димоски, портпарол на СВР Охрид вели дека според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 91 прекршоци за неносење лична заштита на лицето (Охрид-35, Струга-16, Кичево-32, Дебар-08).
- Ним им се издадени прекршочни платни налози за сторен прекршок по член 6 став 1 од Уредбата со законска сила за носење лична заштита на лицето заради спречување на ширење на заразната болест Ковид-19, изјави портпаролот Димоски.


Димоски потенцира дека полициските службеници самостојно, но и во координација со Државниот пазарен инспекторат извршиле 15 контроли врз угостителски и други објекти.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK