Саб06252022

Последна промена03:35:57 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Охрид Во 1939 имало статија за Охрид на “Национал географик“

Во 1939 имало статија за Охрид на “Национал географик“

Сподели

Статија за Охрид била објавена  на Национал Географик и во 1939 година.

Овие стари фотографии од минатиот век сведочат дека волшебниот Охрид бил на страниците на најтиражниот светски магазин.

,,Дури и средновековните владетели копнеат  по вкусните охридски риби"- пишувал Национал географик во 1939 година. 

-Eднаш еден владетел од Крагуевац  се пофали дека има се на светот, но неговата желба била риба од Охридското езеро....... Денес мирниот Охрид е мал туристички ресорт но во минатото беше важна попатна станица  на Римската империја, пат од Јадран до Константионопол, пишува Национал Географик. 

 

 

Охрид годинава се најде на насловната страница на истиот магазин. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK