Сре06162021

Последна промена12:15:03 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга Во петок Ѓурѓовденска литија во Струга

Во петок Ѓурѓовденска литија во Струга

Сподели

 

Во петок на 7 мај во Струга, ќе се одржи дванаесеттата  по ред Ѓурѓовденската струшка литија.

 

Со божествена  Ѓурѓовденската  литија традиционално  Струга   се  поклони на патронот Победоносен и Великомаченик Ѓорѓи. Годинава, втор пат ќе се одбележува во пандемија, па организаторите најавуваат строги протокли и мерки за заштита на здравјето на верниците. 

 Свештениците ќе бидат  во намален број, со монашкото братство  од Бигорскиот манастир  и сестринствата од Рајчица и Пречиста , ќе има   свечена  поворка со чудотворната икона и моштите  на светителот , но верниците нема да бдат дел од неа. 

И оваа година исто како лани нема   да има  хор и оркестар, семенска гарда и коњаници.... Верниците  ќе бидат  распоредени низ градот , по тротоарите на улиците  на дистанца со заштитни маски.

На литијата, граѓаните ќе се поклонат пред моштите на Св. Георгиј Победоносец и чудотворната икона на светецот. Денот на традиционалната Струшка литија е дел од културното наследство на Република Македонија.

 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK