Сре09302020

Последна промена02:19:11 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга Во Струга започна скрининг тестирање за Ковид 19

Во Струга започна скрининг тестирање за Ковид 19

Сподели

Епидемиолозите од Центарот за јавно здравје започнаа да вршат скриниг тестови во Струга и струшко, со цел навремено откривање на корона вирусот.

Изминативе два дена се направени околу дваесеттина тестови, а министерот најави масовно скринг тестирање во Скопје и струшко. Тоа не значи тестирање на сите граѓани, туку на онаа група, која има индиции и симптоми за Ковид 19.

Епидемиолозите и техничарите заштитени со скафандери и комплетна медицинска опрема земаат брисеви на терен од лица со симптоими, кои се праќаат на испитување во Институтот за јавно здравје Скопје. Епидемиологот првенствено спроведува стручна анкета, а потоа одредува на кои лица ќе им се прави анализа за корона вирус.
Отворените телефонски линии непрестано ѕвонат , 24 часа , велат епидемиолозите од Центарот за јавно здравје , кој ги покрива општините Охрид, Струга и Дебар.
Добиваат по стотина повици дневно. Загрижени и испаничени граѓани поставуваат најразлични прашања.

-„Не престануваат со прашување. Ги интересира начинот на пренесување, симптоматологијата ја кажуваат и прашуваат дали имаат корона. Дел од матичните лекари не саката да ги прегледуваат се` додека не им направиме епидемиолошка анкета и не се утврди дали имаат корона. Ги интересира за лицата во самоизолација и прашуваат како треба да постапуваат, прашуваат за контакти со лица кои се вратиле од странство, колку е ризично да се сретнуваат со лица од странство. Пријавуваат и лица кои наместо во изолација шетаат по улица. Така да добиваме најразлични прашања во врска со короната“, вели Јованка Коровешоска епидемиолог во Центарот за јавно здравје.

Соња Рилковска 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK