Саб06252022

Последна промена03:35:57 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Струга

Забранет пристап за бродовите на пристаништето во Калишта

Концесионерот на хотелот “Бисер” во Струга на бродовите им забранил да пристануваат на пристаништето кај манастирот “Света Богородица” во село Калишта. Бродовите кои редовно пренесуваат туристи цело лето застануваат на импровизираното пристаниште кај кампот “АС”, дознава охриднет.

Повеќе...

"Мостови" за крај на Струшките вечери на поезијата

Со традиционалното поетско читање “Мостови” синоќа се спушти завесата на 52 то издание на манифестацијата Струшки вечери на поезијата. На овогодинешниот лауреат, светски познатиот романсиер, мексиканскиот поет Хосе Емилио Пачеко на мостот на поезијата му беше врачена наградата Златен венец”.

Повеќе...

Пиштоли и ножеви во тепачка во Струга

 

Синоќа околу 01,00 часот, после полноќ во Струга на ул.„Кеј Борис Кидрич“, пред ресторан „Таџмахан“, при нарушен ЈРМ од повеќе лица, лицето едно лице . од с. Велешта се здобило со убодни рани нанесени од остар предмет во пределот на градниот кош, вратот и десното уво.

Повеќе...

ОБНОВЕНО Се смирија страстите во Октиси

 

Се смирија   тензиите во струшкото село Октиси. Судирот меѓу  двете толпи граѓани,  македонци и македонци муслимани околу изградбата на црквата Свети Димитрија заврши без поголеми инциденти. Само со вербални дофрлувања и навреди. Полицискиот кордкон ги делеше двете групи граѓани и спречи ескалација на тензичната атмосфера.

Повеќе...

Украдени 3000 швајцарски франци од Октиси

Три илјади швајцарски франци и околу 450 евра одзел засега непознат сторител од домот на 76 годишен жител на струшкото село Октиси. Тешката кражба е случена вчера попладне откако сторителот се качил на првиот кат од семејната куќа и со употреба на физичка сила и удар со нога успеал да влезе во внатрешноста на куќата. 

Повеќе...

Подкатегории

  • Татко пријавил полов напад врз неговата ќерка


    Грозоморниот чин го сторил 11 годишно момче.

    На 26.08.2019 во 19.30 часот во полициската станица во Струга, 52-годишен жител на струшко село пријавил дека А.А.(24) од селото Подгорци, струшко, во периодот од 23 до 26.08.2019 извршил полов напад врз неговата ќерка. Се работи на расчистувње на случајот.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK