Вто12072021

Последна промена04:32:00 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Вевчани Започна ентериерното уредување на туристичкиот центар во Вевчани

Започна ентериерното уредување на туристичкиот центар во Вевчани

Сподели

Овој месец   завршува изградбата на  туристичко музејскиот комлекс во општина Вевчани. 

Старото основно училиште  се трансформира во мултуифункционален туристички објект .

На површина од 1.400 квадратни метри  ќе има конгресна сала, сала за семинари, галерии, музејски поставки, фитнес сала, кафетерии  и  други комерцијални содржини.

Започна  ентериерното уредување. Овој  современ објект  ќе придонесе за збогатување на туристичките содржини во општина Вевчани

- „Туристите кои доаѓаа досега можеа да ги посетат Вевчанските извори и етно рестораните и ди заминуваа сега имаме нови содржини“ , вели Сашо Јанкоски градоначалник на општина  Вевчани.

Можно е да е слика од внатре

Во музејот ќе бидат поставени предмети кои го карактеризираат духот на Вевчани.Поставка на Јабланица, печалбарска соба а,   а главна секако ќе биде етно поставка за Василица и познатиот карневал.

- „На приземјето е планирано да има сувенирница, инфо центар  трајна поставка на Јабланица,бидејки сме заштитено пподрачје  конгресна сала, сала за семинари 0125  Ќе има отворена галерија, одделни соби ппечалбарска додава Јанкоски.

Изградбата на туристичкиот центар во Вевчани е во рамките на проектот за локална и регионална конкурентност  за збогатување на туристичката понуда со нови производи. Проектот е финансисран од ЕУ  и чини 985 000 евра.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK