Вто09292020

Последна промена02:19:11 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Вевчани

„Напрај се Василичар“ е мотото на Вевчанскиот карневал

  „Напрај се Василичар“, е мотото на годинешниот  Вевчанскиот карневал - главниот настан во годината. 

Повеќе...

Промоција на „Дувни, дувни ветренце“

Во понеделник на 25 ноември во родното село Вевчани во 12 часот,во Клубот на пензионери,на самиот роденден ќе биде промовирана најновата по ред 20 –та книга, Дувни Дувни Ветренце,наменет, ду за најмладата популација,т.е за децата.

Повеќе...

Фотографии за вевчанските „Шимшир порти“

По повод 75- годишнината од ослободувањето на Вевчани ,а во рамките на Вевчанско културно лето – 2019 година,во Клубот на пензионерите ,пред многубројните посетители,беше отворена изложба на уметнички фотографии со наслов:„Порти,вевчански шимшир врати“ од фоторепортерот и новинар Стојан Кукунешоски.

Повеќе...

Мицковски во посета на Вевчани

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва во општина Вевчани. 

Повеќе...

КУД „Дримкол“ достојно ја претставува македонската култура во Турција

КУД,,Дримкол” од Вевчани, овие денови македонскиот фолклор и традиција ги презентира во градот Сафранболу, Р.Турција во рамки на проектот: Денови на Македонската култура во Турција, поддржан од министерството за култура како дел од националната програма за 2019 година.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK